Утрински Весник
Свет

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување на човештвото, предупредуваат експертите

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување на човештвото, предупредуваат експертите

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување на човештвото, предупредуваат експертите, меѓу кои и шефовите на OpenAI и Google Deepmind.

dobivaj vesti na viber

Десетици ја поддржаа изјавата објавена на веб-страницата на Центарот за безбедност на вештачката интелигенција.

„Ублажувањето на ризикот од истребување од вештачката интелигенција треба да биде глобален приоритет заедно со другите општествени ризици како што се пандемиите и нуклеарната војна“, се вели во изјавата.

Други пак велат дека стравовите се претерани.

Сем Алтман, главниот извршен директор на производителот на ChatGPT OpenAI, Демис Хасабис извршен директор на Google DeepMind и Дарио Амодеи од Anthropic, ја поддржаа изјавата.

Џефри Хинтон, таканаречениот „кум на вештачката интелигенција“, кој издаде претходно предупредување за ризиците од суперинтелигентната вештачка интелигенција, исто така го поддржа повикот.

Сепак, некои експерти веруваат дека стравовите од вештачката интелигенција да го збрише човештвото се нереални и дека го одвлекуваат вниманието од прашања како што се пристрасност во системите кои веќе се проблем.

Можете да прочитате

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

Албанската опозиција: Косово членка на НАТО – единствено решение за мир во регионот

Статуата на германскиот кардинал обвинет за сексуални вознемурувања отстранета од плочата пред катедралата