Утрински Весник
Македонија

Вечерва во МАНУ изложба на необјавени портрети од македонски револуционери

Вечерва во МАНУ изложба на необјавени портрети од македонски револуционери

Во година кога се одбележуваат 120 години од смртта на Гоце Делчев 120 години од Илинденското востание и 130 години од основањето на Внатрешната македонска револуционерна организација, Комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ организира патувачка изложба на необјавени фотографии од македонски револуционери.

dobivaj vesti na viber

Изложбата која ќе патува низ пет македонски града, свечено ќе биде отворена денеска во 19 часот во галеријата на МАНУ, а свеченото затворање ќе биде на 23 октомври во Битола, на Денот на македонската револуционерна борба.

На изложбата ќе бидат изложени фотографии од приватни колекции на Диме Ратајкоски и Душко Апостолоски на македонските револуционерни икони Јане Сандански, Ѓорче Петров, Христо Батанџиев, Димо Хаџи Димов, Христо Чернопеев и други значајни ликови, изложбата содржи и фотографии кои го документираат учеството на македонските револуционери во Балканските војни, Првата светска војна, како и меѓувоениот период.

Обраќање на изложбата ќе имаат Академик Љупчо Коцарев, проф. д-р Никола Жежов и м – р Мими Ѓоргоска Илиевска.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран