Утрински Весник
Македонија

Уште една кривична пријава за дивоградба во Охрид

Osnovnoto Avno Obvinitelstvo Skop E.jpg

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Л.(46) и М.Л.(76) двајцата од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Бесправно градење”.

Тие, на катарстарска парцела во Охрид, спротивно од Законот за градење и без да поседуваат правосилно одобрение за градење издадено од надлежен Државен орган,  извршиле доградба на семејната куќа.

Можете да прочитате

Таравари: Коалицијата Вреди е најдобрата гаранција дека С. Македонија ќе го продолжи европскиот пат

Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија, до тогаш треба да се справиме со криминалот и корупцијата

Петров и Богоев разочарани од сопартициите оти молчеа во Собранието на конститутивната седница