Утрински Весник
Свет

Украински генералштаб: Русија загуби 265.680 војници

Командант на британската армија: Ова е катастрофален неуспех за Русија

Генералштабот на вооружените сили на Украина објави дека Русија изгубила 265.680 војници во Украина од почетокот на нејзината целосна инвазија на 24 февруари минатата година.

dobivaj vesti na viber

Оваа бројка вклучува 560 жртви што ги претрпеа руските сили во изминатиот ден.

Според извештајот, Русија изгубила и 4.489 тенкови, 8.670 оклопни борбени возила, 8.175 возила и цистерни со гориво, 5.649 артилериски системи, 747 повеќе ракетни системи, 504 системи за противвоздушна одбрана, 315 авиони, 316 хеликоптери, 4.519 беспилотни летала.

Можете да прочитате

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Нуклеарниот развој влезе во законодавството на Северна Кореја

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали