Утрински Весник
Свет

Украинците ја преплавија Германија: уште 10 милиони луѓе би можеле да заминат на Запад

Доколку Украина се распадне, Германија може да биде преплавена со уште 10 милиони бегалци, предупредува „Велт ам Зонтаг“, повикувајќи се на анонимни безбедносни службеници и наведувајќи дека германската влада се уште се надева дека ова „најлошо сценарио“ нема да се случи годинава.

– Ако не ја промениме нашата стратегија за поддршка на Украина, многу поверојатно ќе биде најлошото сценарио за масовен егзодус од Украина и ширење на војната во земјите на НАТО. Во овој случај, дури и десет милиони бегалци се прилично лоша претпоставка – вели членот на опозициската Христијанско-демократска партија Родерик Кисеветер.

Од избивањето на конфликтот меѓу Киев и Москва пред речиси две години, 1,1 милион Украинци побегнале во Германија, покажуваат податоците на германското Министерство за внатрешни работи. Приливот на дојденци од други земји, вклучувајќи ги Сирија, Авганистан и африканските нации, не стивнува.

Во 2023 година, повеќе од 350.000 луѓе поднеле барање за азил во Германија, што е најголем број од 2016 година, објави Федералната канцеларија за миграција и бегалци (БАМФ) минатиот месец.

Минатата недела гувернерот на германската покраина Хесен, Борис Рајн, објави дека сојузната влада и сите 16 сојузни покраини на земјата се договориле да издаваат специјални дебитни картички за бегалците, кои треба да ги заменат плаќањата во готовина во текот на годината.

Според функционерот, картичките „ќе ја спречат можноста за префрлање пари од државните субвенции во земјите на потекло, а со тоа и борбата против трговијата со луѓе“.

При-пејд картичките очигледно ќе имаат ограничена функционалност, со оневозможени функции како што се бесплатно повлекување готовина и трансфер до приматели во и надвор од Германија.

Тие исто така нема да работат надвор од државата, па дури ни одредени општини во неа.

Минатиот месец германскиот парламент донесе закон со кој се олеснува депортирањето на неуспешните баратели на азил и дава дополнителни овластувања на полицијата. Новите правила значително го продолжуваат периодот на притвор до депортација, за да се спречат ситуации кога неуспешните апликанти едноставно бегаат кога треба да бидат пратени дома.

Можете да прочитате

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

(Видео) Бајден ја прекрсти вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда !