Утрински Весник
Свет

Украина: Вративме дел од територијата на југ

Украина: Вративме дел од територијата на југ

Армијата на Украина денеска соопшти дека зазела дополнителни 1,5 квадратни километри околу неодамна ослободеното село Роботин на југот на земјата.

dobivaj vesti na viber

„Русите се држат за секој метар украинска земја. Сепак, украинските воени сили се обидуваат да ѝ отежнат на руската армија колку што е можно повеќе, а во некои области тоа беше успешно“, рече Александар Ступун, воен портпарол на првите редови, денеска.

 

Украина повеќе од година и пол се брани од руската инвазија со воена помош од Западот. Украинската армија на 24 август го пријави ослободувањето на селото Роботин, кое се смета за дел од најзацврстениот руски одбранбен ѕид.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина