Утрински Весник
Свет

Украина тврди дека има докази дека Русија истрелала напредна хиперсонична ракета

Украина тврди дека има докази дека Русија истрелала напредна хиперсонична ракета – за која експертите велат дека е речиси невозможно да се собори – за прв пат во речиси двегодишната војна. Станува збор за напредна верзија на ракетата Циркон.

Киевскиот владин научно-истражувачки институт за форензички експертизи рече дека остатоците пронајдени по нападот на украинскиот главен град на 7 февруари укажуваат на употреба на хиперсонична крстосувачка ракета Циркон од страна на руската војска.

„Ознаките на деловите и фрагментите, идентификацијата на компонентите и деловите, како и карактеристиките на типот на оружјето укажуваат на првата употреба на Циркон во борба“, соопшти институтот, кој е дел од украинското Министерство за правда, пренесува Си-ен-ен.

Објавата на Телеграм беше придружена со видео на кое се прикажани десетици парчиња отпад за кои се верува дека се од новата ракета.

Украинските власти соопштија дека четири лица биле убиени и 38 повредени во Киев за време на нападот на 7 февруари, но ниту една од жртвите не била директно припишана на наводното лансирање на ракетата Циркон.

Исто така, не се споменуваше лансирна рампа за ракетата, иако претходните извештаи на руските државни медиуми говореа дека таа била распоредена на воен брод.

Експертите велат дека Цирконот, ако го исполнува она што го вели руската влада, е застрашувачко оружје.

Неговата хиперсонична брзина го прави неранлив дури и за најдобрата западна ракетна одбрана, како што е „Патриот“, според Сојузот за застапување на ракетната одбрана со седиште во САД.

Брзината е поставена на речиси 9.900 километри на час.

„Доколку оваа информација е точна, ракетата „Циркон“ би била најбрзата во светот, што ќе го оневозможи само да се одбрани од брзина“, објави Алијансата на својата веб-страница.

Веб-страницата, исто така, укажува на плазма облакот на ракетата како уште една „вредна“ карактеристика.

„За време на летот, проектилот е целосно покриен со плазма облак кој ги апсорбира сите радиофреквентни зраци и ја прави ракетата невидлива за радарите. Ова овозможува проектилот да остане неоткриен на патот до целта“.

Покрај тоа, Сојузот за застапување на ракетната одбрана вели дека Циркон е „маневрирачка противбродска хиперсонична крстосувачка ракета“ со дострел некаде помеѓу 500 и 1.000 километри.

Ако Русија го стави во употреба новото оружје, тоа може да предизвика проблеми за воздушната одбрана на Украина, која веќе се напрега да ги одврати воздушните напади на Москва.

Во тој напад на 7 февруари, во кој наводно бил употребен Циркон, три балистички ракети Искандер и четири крстосувачки ракети Кинжал истрелани од руските сили ги избегнале обидите на Украина да ги соборат, покажуваат податоците на украинските воздухопловни сили.

Иако противвоздушната одбрана во минатото соборуваше ракети Искандер, се верува дека Украина не успеа да пресретне ниту еден Кинжал во речиси две години војна.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија