Утрински Весник
Свет

Украина тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота

Украина тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота

Украинската армија денеска тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота во напад на нејзиното седиште што се случи во петокот во Севастопол, во анектираниот Крим.

dobivaj vesti na viber

„Триесет и четири офицери, вклучително и командантот на руската Црноморска флота, загинаа по ударот“, објавија украинските специјални сили на Телеграм, без да наведат никакви докази.

Повредени се уште сто и пет лица, тврди истиот извор.

Агенцијата АФП наведува дека не може да ги потврди овие тврдења, додека Москва речиси никогаш не известува за загуби во Украина, дури и кога станува збор за високи функционери.

Русија во петокот извести дека само еден војник е исчезнат по нападот во кој сериозно е оштетено седиштето на руската Црноморска флота.

Нападот ја илустрира тешкотијата на руската противвоздушна одбрана во спротивставувањето на редовните напади на украинскиот полуостров, кој беше анектиран од Русија во 2014 година и е важен логистички центар за силите на Москва.

Украина вети дека ќе ги врати сите територии окупирани од Москва, вклучувајќи го и Крим.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина