Утрински Весник
Свет

Украина сака дипломатско решение со Полска и Словачка за житото

Украина сака дипломатско решение со Полска и Словачка за житото

Украина се согласи да воведе дозволи за извоз на жито во Словачка и се заложи за договор со Полска за укинување на ограничувањата на нејзиниот сосед за житото што беше принудено да го испорачува преку копно од руската инвазија минатата година.

dobivaj vesti na viber

Словачка, Полска и Унгарија минатата недела воведоа национални ограничувања за увозот на жито од Украина, откако Европската комисија одлучи да не ја прошири забраната за увоз.

Земјите тврдат дека евтините украински земјоделски стоки наменети главно за транзит понатаму на запад и до пристаништата се продаваат локално, што им штети на нивните земјоделци.

ЕУ, која ја воведе забраната во мај, дозволи рокот да истече во петокот, откако Украина вети дека ќе ги заостри контролите.

Во поголемиот дел од минатата година, околу 60 отсто од житото од Украина, еден од најголемите светски извозници, помина низ петте источни земји на ЕУ.

Спорот ескалираше кога Украина, која се сврте кон копнените патишта кон запад по руската де факто блокада на нејзините црноморски пристаништа, поднесе жалба до Светската трговска организација (СТО) поради забраните и се закани со одмазднички ограничувања на увозот.

Словачкото Министерство за земјоделство објави дека се договорило со Украина за воспоставување систем за трговија со жито, што, откако ќе се воспостави, ќе овозможи укинување на забраната за увоз на четири категории украински производи во Словачка.

Украина се согласи да се откаже од жалбата до СТО, објави словачкото Министерство.

Украина соопшти дека нејзиниот министер за земјоделство, во телефонски разговор со својот полски колега, се согласил да се најде решение за спорот за житото во интерес на двете земји.

„Нема човек во Украина кој би бил заинтересиран да им создаде какви било проблеми на полските фармери“, изјави украинскиот амбасадор во Полска, Васил Цварич, за полската државна новинска агенција ПАП, додавајќи дека смета дека може да се постигне договор за прашањето за житото.

Минатиот месец, Украина објави хуманитарен коридор за ослободување на бродовите заглавени во нејзините пристаништа кои пловат кон африканските и азиските пазари.

Коридорот, кој го опфаќа западниот брег на Црното Море, има за цел да ја заобиколи де факто руската блокада откако Москва летово се откажа од договорот што го гарантираше извозот за време на војната.

Првиот брод натоварен со жито од Украина кој влезе и излезе од Црното Море користејќи го привремениот коридор пристигна во четвртокот во Босфорот.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина