Утрински Весник
Свет

Украина потврди: Ние сме одговорни за нападот со дрон на рускиот аеродром

Украина потврди: Ние сме одговорни за нападот со дрон на рускиот аеродром

Претставник на украинската влада потврди дека Украина стои зад вчерашниот напад со дрон на рускиот аеродром во Псков. Се вели дека се оштетени или уништени неколку транспортни авиони, објави Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Официјалниот претставник ги потврди локалните извештаи дека зад нападот стои украинската воена разузнавачка служба.

Како резултат на нападот со беспилотно летало беа оштетени четири авиони Ил-76. Избувнал пожар и се запалиле два авиони, јави руската новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на итните служби.

Руските медиуми објавија снимка на која се гледа густ црн чад над аеродромот.

Можете да прочитате

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Нуклеарниот развој влезе во законодавството на Северна Кореја

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали