Утрински Весник
Магазин

Украден накит од музеј за Бонапарта во вредност над 100.000 евра

Украден накит од музеј за Бонапарта во вредност над 100.000 евра

Ноќта меѓу саботата и неделата бил ограбен француски музеј од кој бил украден накитот на Матилда Бонапарта, внуката на Наполеон, вреден околу 110.000 евра.

dobivaj vesti na viber

Музејот посветен на Наполеон се наоѓа во замокот Фонтенбло во близина на Париз, поранешна резиденција на француските династии, која е реновирана.

Според „Фигаро“, крадците при грабежот користеле скала и за скршиле оградата од просторијата во која се чувал накитот.

Грабежот бил откриен околу 5 часот наутро кога се огласил алармот и персоналот видел две лица во бегство.

Украдените парчиња на принцезата Матилда Бонапарта (1820-1904) според првата процена вредат 110.000 евра.

Ерик Вајан, јавен обвинител на Гренобл, рече дека истрагата ѝ е доверена на судската полиција.

Тој изјави дека накитот е сопственост на Фондацијата на Франција.

Можете да прочитате

Шерон Стоун: Глумев со големи ѕвезди, но тие мразат жени, само двајца актери не се такви

Брус Вилис блед и уморен, актерот „уловен“ на улиците во Лос Анџелес

Заработуваат повеќе и од програмерите, платите одат и до 10.000 евра