Утрински Весник
Спорт

УЕФА поведе постапка против Фудбалскиот сојуз на Романија

УЕФА поведе постапка против Фудбалскиот сојуз на Романија

УЕФА официјално објави дека отвори дисциплинска постапка против Фудбалскиот сојуз на Романија.

dobivaj vesti na viber

Романија го совлада Косово во Букурешт со 2:0, но мечот беше прекинат во првото полувреме 50 минути поради пораката „Косово е Србија“ која ја истакнаа хулиганите од романската група „Унити суб триколори“.

Истрагата на УЕФА беше неизбежна откако францускиот судија Вили Делајод и делегат на УЕФА презентираа извештај врз основа на кој Европската фудбалска асоцијација веќе започна истрага. Романскиот фудбалски сојуз е обвинет по пет точки.

Обвиненијата против Романците се: провокативни пораки од навредлив карактер (незаконски транспаренти, не само „Косово е Србија“, туку и „Бесарабија е Романија“), расистичко однесување, користење пиротехника, фрлање предмети на терен и блокирање на скалите и излезите на стадионот.

Претходно беше најавено дека Романија следните два натпревари ќе ги игра без публика.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања