Утрински Весник
Спорт

УЕФА ги казни Партизан и Келн

УЕФА ги казни Партизан и Келн

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) го казни Партизан поради фрлање предмети од трибините на теренот, употреба на пиротехнички средства и блокирани премини на стадионот на натпреварот од второто коло од групата Д на Конференциската лига против Ница (1:1).

dobivaj vesti na viber

Црно-белите ќе треба да платат казна од 70.000 евра и да затворат 6.000 места по свој избор за следниот натпревар од Конференциската лига против Келн.

Во исто време УЕФА го казни и Келн со 100.000 евра поради дивеењето на неговите навивачи во Франција против Ница, а германскиот клуб нема да може да смета на поддршката од своите симпатизери за следните две гостувања против Партизан во Белград и Словачко, во Ухерски Храдиште во Чешка.

Дуелот меѓу Партизан и Келн е закажан за 13. октомври во Белград.

Можете да прочитате

Шоу на Градски за 75. роденден на Вардар

Сара Ристовска со свој печат во „Топ 10“ од Европското првенство

„Кнезовите“ со пресврт до победа против Басконија