Утрински Весник
Свет

Турскиот министер Фидан повика на глобално муслиманско единство за поддршка на Палестинците

Picture 141 660x485 1.jpg

Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан изјави дека отпорот, како што наведе, на „израелската окупација“ повеќе не е војна меѓу Израел и Палестина, туку „борба меѓу угнетувачите и угнетените ширум светот“.

Во обраќањето на 15-тиот самит на Организацијата за исламска соработка, што се одржува во Банџул, главниот град на Гамбија, Фидан рече дека ниту една членка нема право да ги решава своите несогласувања преку „крвта на Палестинците“.

Фидан додаде дека должност на целата глобална муслиманска заедница е да ги збие редовите во одбрана на Палестинците.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел