Утрински Весник
Свет

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

20240229130214 Big 730x400 78.webp.webp

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека двете страни во конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас извршиле воени злосторства и повика на истрага и утврдување на одговорност за сторителите.

-Двете страни јасно ги прекршија меѓународните човекови права и хуманитарното право, вклучително и воените злосторства и можни други злосторства според меѓународното право, рече Турк, пренесен од британските медиуми.

Web

Презентирајќи го годинашниот извештај за состојбата со човековите права во Појасот Газа и окупираниот Западен Брег, Турк кажа дека неговата канцеларија регистрирала „многу инциденти кои можат да претставуваат воени злосторства од страна на израелските сили“.

-Постојат индикации дека израелските сили учествувале во неселективно или непропорционално гаѓање, што е кршење на меѓународното право, рече Турк.

Тој додаде дека палестинските вооружени групи кои истрелуваат неселективно проектили низ јужен Израел и држат заложници, исто така, го кршат меѓународното право.

Можете да прочитате

Тринаесет земји на ЕУ силно го поддржуваат проширувањето како придонес за стабилноста

Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците, ќе им дава банкарски картички, а не готовина

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што поскоро да ги прими земјите од Западен Балкан