Утрински Весник
Свет

Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО, рече Ердоган

Ердоган: Борел нема овластување за односите меѓу Русија и Турција

Ердоган рече дека Турција може да го прифати членството на Финска во НАТО, пренесува АФП.

dobivaj vesti na viber

За потсетување, Турција ја блокира Шведска по демонстрациите пред турската амбасада претходно овој месец. Во исто време Финска најави дека е можно да се почне да се размислува за влез во НАТО без Шведска.

Можете да прочитате

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината

Русија сериозно му се закани на Западот: Ќе одговориме ако испратите муниција со осиромашен ураниум