Утрински Весник
Свет

Тунели отпорни на експлозија во стилот на Џејмс Бонд: oткриени детали за бункерот на Путин

Тунели отпорни на експлозија во стилот на Џејмс Бонд: oткриени детали за бункерот на Путин

Како што откри документарецот на уапсениот руски опозициски лидер Алексеј Навални, палатата или бункерот на Путин има своја црква, хелиометар, винарска визба и казино, салон за наргиле со стриптиз, хокеј лизгалиште каде Путин сака да игра со своите пријатели.

dobivaj vesti na viber

Империјалната палата на Путин, изградена пред повеќе од десет години и главно со донации од руските нафтени и гасни олигарси, се граничи со земја што има дури 17.000 хектари шума, како и со посебна зона за забранети летови.

Мерките за лична безбедност на рускиот претседател одамна ја надминаа секоја параноја од страна на Путин, пренесуваат медиумите во регионот. Работите дополнително се драматизираат откако руските власти објавија дека два дрона се обиделе да го убијат Путин во неодамнешниот неуспешен напад на Кремљ. Дотолку повеќе, според написите, изненадува големиот безбедносен пропуст што некако успеаја да го пропуштат градителите на огромниот црноморски комплекс на бункерот на Путин. Имено, тие не успеаја да ги сокријат плановите на кои се прикажани системи на два комплексни подземни тунели кои минуваат под палатата: планови кои безбедносниот апарат во секоја земја би сакал да ги чува во тајност.

Откако овие планови неодамна ги објави „Business Insider“, постојат сите шанси да летаат глави околу Кремљ, а и надвор од него, пишува „Слободна Далмација“.

Како би можеле да се објават на прво место проектните планови на подземниот бункер на Путин? „Метро стил“, руски изведувач кој престана да постои, ги објави спорните дијаграми како референтни работи на својата веб-страница, настојувајќи да ги прикаже своите успешни проекти од раните 2010-ти. Тие скици се појавија на Интернет во 2016 година.

Подземниот комплекс под палатата на Путин се состои од два посебни тунели поврзани со лифт кој се спушта приближно 50 метри под површината. Архитектонските планови покажуваат дека тунелите се обложени со дебел бетон и снабдени со доволно свежа вода, вентилација и долги кабли за да ги држат ВИП гостите непречено со денови или дури со недели.

„Путин е многу загрижен бидејќи знае дека не е целосно легитимен лидер на Русија“, вели Мајкл Кимаж, поранешен функционер на Стејт департментот задолжен за Русија и Украина. Свесен дека неговото зачувување на власта не е цврсто обезбедено со избори, Путин се обидува да ја оптимизира личната безбедност преку комплекс на добро чувана резиденција.

Излезите од тие тунели се видливи под комплексот на палатата, на голата карпа што се издига од брегот и плажата. Долниот тунел вклучува подвижна патека што води до излезот. Има систем за заштита од пожари, водовод, канализација: сè е дизајнирано за некој да преживее или да избега.

Сите лидери на нуклеарните сили прават планови за екстремни и непредвидени ситуации. Американскиот претседател има бункер за итни случаи под Белата куќа и во Маунт Ведер, Вирџинија, пренесуваат медиумите.

За разлика од американските објекти, комплексот на Путин во Црното Море е формално приватно финансиран и трајно останува во приватна сопственост на Путин. Се чини дека палатата всушност не е наменета за обезбедување на континуитет на политичкиот систем, туку за самиот опстанок на избраниот поединец.

Инвестицијата на Путин во комплекс тунели под сосема нова викендица, изградена во годините кога тој сè уште јавно флертуваше со интеграцијата на Русија во Европа, е доказ колку долго рускиот лидер се подготвува за конфликт. И посветено изградил засолништа за неговите потреби за преживување, се наведува во текстот.

Двата тунела се долги приближно 40 и 60 метри и широки шест метри, создавајќи околу 2.000 квадратни метри потенцијален простор за живеење отпорен на многу експлозии. Нивната способност да издржат нуклеарен разурнувач зависи од фактори кои не се на графиконите; т.е. со што дополнително се зајакнаа бетонските школки од тунелот со дебелина од 40 сантиметри.

Особено впечатливи се 16-те носачи за кабли, секоја широка околу 30 см, вградени во ѕидот на долниот тунел. Овие лавици се дизајнирани за „проводни“ кабли за електрична енергија, осветлување, бакарна жица, како и оптички кабли потребни за командното место. Огромниот волумен на цевководот што минува низ долниот тунел е важен бидејќи е многу поголем отколку што би било потребно за работа со внатрешните системи на тунелот. Тоа лесно може да биде резервен електроенергетски систем за комплексот на палатата.

Компанијата „Метро стил“ своевремено беше ангажирана од руската влада да ги ископа тунелите на подземната железница во Москва. Кога компанијата ги објави спорните црноморски дијаграми на својата веб-страница, тие никаде не прецизираа дека станува збор за тунели изградени за Путин.

Тие само изјавија дека станува збор за „комплекс од подземни згради за пансион во градот Геленџик, Краснодарски регион“. Геленџик е градот најблиску до комплексот на палатата, на пет часа возење од Сочи, стои во извештаите на медиумите.

Можете да прочитате

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Бебе починало откако родителите го оставиле три часа во жежок автомобил во Флорида