Утрински Весник
Спорт

Три италијански екипи изборија четвртфинале во ЛШ

Три италијански екипи изборија четвртфинале во ЛШ

Реал Мадрид и Наполи го комплетираа списокот од осум екипи кои ќе се борат за трофејот, во Лигата на шампиони. Меѓу најдобрите осум Италија има три екипи, Англија е застапена со две, а по еден претставник имаат Шпанија, Германија и Португалија.

dobivaj vesti na viber

Покрај овие два тима, претходно пласман во четвртфиналето изборија Интер, Милан, Челзи, Манчестер Сити, Баерн и Бенфика.

Четвртфиналните двојки ќе бидат извлечени, во петок, во седиштето на УЕФА во НИон.

Првите натпревари ќе се одиграат на 11 и 12 април, а реваншите се на програмата на 18 и 19 април.

Реал Мадрид ја брани титулата европски првак, а големото финале е закажано за 10 јуни на стадионот „Ататурк“ во Истанбул.

Можете да прочитате

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија

Лам: Многу е тешко да сакаш тим како Пари Сен-Жермен

УЕФА, сепак, нема да дозволи знамиња со „Голема Унгарија“