Утрински Весник
Свет

Трамп одби да вети дека ќе ги прифати резултатите од изборите во 2024 година

Tramp.jpg

Доналд Трамп се соочи со остри реакции во четвртокот, откако одби да вети дека ќе ги прифати резултатите од претседателските избори во 2024 година доколку загуби, бидејќи ги повтори своите тврдења дека изборите во 2020 година биле наместени.

– Ако се е искрено, со задоволство би ги прифатил резултатите – изјави во средата поранешниот републикански претседател за Milwaukee Journal Sentinel. „Ако не, треба да се борите за правото на земјата.

Трамп – кој се бори да се врати во Белата куќа во она што речиси сигурно ќе биде реприза од неговата пресметка со Џо Бајден во 2020 година – даде слични забелешки пред последните два претседателски избори.

Тој му рекол на Сентинел дека „ќе даде до знаење“ доколку мисли дека има проблем.

„Ќе и направив лоша услуга на земјата ако кажам поинаку. Но не, очекувам фер избори и очекуваме да постигнеме можеби многу голема победа“.

Трамп беше двосмислен кога неодамна го прашаa од магазинот Тајм дали неговиот пораз во ноември ќе предизвика политичко насилство, а неговите последни изјави предизвикаа остар одговор од таборот на Бајден.

Трамп се соочува со десетици кривични обвиненија за наводен криминален заговор за поништување на изборите во 2020 година – што кулминираше со напад врз Капитолот на САД од неговите поддржувачи – врз основа на неговите тврдења за измама на гласачите.

Поранешниот претседател продолжува да изнесува неосновани тврдења дека Белата куќа му била украдена во 2020 година, повторувајќи на два собири неодамна во средата дека демократите извршиле масовна гласачка измама.

„Радикалните леви демократи ги наместија претседателските избори во 2020 година, а ние нема да им дозволиме да ги наместат претседателските избори во 2024 година. Нема да ни остане ниту една држава“, рече Трамп во Ваукеша, Висконсин.

Можете да прочитате

Москва ја зафати невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Без струја и Тирана и пола Албанија

Расте бројот на исчезнати и починати странски туристи во Грција