Утрински Весник
Свет

Трагедија во Италија: Пет работници загинаа од труење со отровен гас

Sicily Italy Akhbar.jpg

Пет рабтници загинаа во несреќа во пречистителна станица во близина на јужниот италијански град Палермо, на островот Сицилија, јавува Би-би-си.

Друг работник бил пронајден во несвест и е пренесен во болница. Смртните случаи се последни во серијата смртни случаи на работното место низ Италија кои предизвикаа бес кај работниците и синдикатите.

Работниците беа пронајдени во несвест и без маски, што предизвикува загриженост за безбедносните протоколи во фабриката Кастелдачија. Потврдено е дека тие подлегнале на труење со отровен гас, а еден член од тимот за влакно ги избегнал смртоносните испарувања и го вклучил алармот.

„Слушнав како врескаат, но не можев да направам ништо за да ги спасам“, изјавил работникот Џовани Д’Алео за италијанскиот весник „Ла Република“. „Жив сум по некое чудо“, додаде тој.

Мажите работеле во подземен резервоар од 5 квадратни метри, до кој можел да се пристапи преку отвор на ниво на улица. Во моментот на несреќата концентрацијата на отровниот гас била 10 пати поголема од границата на опасност.

Кога пожарникарите пристигнале во фабриката Кастелдача, југоисточно од Палермо, седум работници биле во резервоарот. Тие извлекле тела на петмина загинати работници и спасиле уште еден кој бил во тешка состојба. Другиот маж бил пронајден неповреден.

Нема официјално соопштение од АМАП, регионалната компанија одговорна за третман на отпадните води во областа. Несреќата се случи само неколку недели по експлозијата во хидроцентрала во близина на Болоња, која резултираше со смрт на седум работници за време на операциите за одржување.

„Оваа трагедија мора детално да се истражи“, изјави и италијанскиот премиер Џорџија Мелони на социјалната мрежа „Х“, велејќи дека се надева дека „ќе биде разјаснето како се случил инцидентот“.

„Оваа неприфатлива трагедија на работното место мора силно да ја нагласи потребата од заеднички ангажман на сите општествени сили, претприемачи и институции“, додаде таа.

Можете да прочитате

Лавров: САД и НАТО сакаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа