Утрински Весник
Свет

Торнадо погоди пет американски сојузни држави, урна далноводи и дрвја

Uf.jpg

Американската национална метеоролошка служба објави дека во последните 24 часа торнадо ги погоди сојузните држави Џорџија, Илиноис, Тенеси, Охајо и Кентаки, пишува „Њујорк тајмс“.

Претходно, еден смртен случај беше регистриран во Оклахома поради невремето.

Синоптичарите предвидоа неколку торнада, ветрови со бура, кои би можеле да достигнат ниво на ураган.

Торнадо урна повеќе дрвја и далноводи во Конјерс, Џорџија.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток