Утрински Весник
Спорт

Топчиите „летаат“ на врвот – триумф над Тотенхем за +8 пред Манчестер сити!

Топчиите „летаат“ на врвот – триумф над Тотенхем за +8 пред Манчестер сити!

Иако сите веќе подолго време очекуваат „кикс“ на Арсенал и сопирање на нивната форма, „топчиите“ на Микел Артета покажаа дека се реални фаворити за титулата, добивајќи го дербито на северен Лондон на теренот на нивниот лут ривал Тотенхем со 2:0, за да дојдат на +8 поени пред актуелниот шампион Манчестер сити.

dobivaj vesti na viber

Лошата партија за Спарс започна во 14. минута кога по обидот на Букајо Сака, Иго Љорис несфатливо реагираше и си ја смести топката во сопствениот гол. Капитенот Мартин Одегард во 36. минута со прекрасен гол зголеми на 0:2, поставувајќи пречка која Тотенхем не можеше да ја надмине. Тимот на Антонио Конте влезе остро во второто полувреме, но сите обиди беа стопирани од одбраната на Арсенал или од одличниот Арон Ремсдејл на голот.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-41886”));

Standings provided by Sofascore

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган