Утрински Весник
Спорт

Тензија меѓу Тухел и раководството на Баерн Минхен

Тензија меѓу Тухел и раководството на Баерн Минхен

Крајот на трансфер летото донесе сериозна тензија меѓу тренерот на Баерн, Томас Тухел, и раководството на баварскиот клуб, пишува „Билд“. Коментарите и постапките на стратегот предизвикаа незадоволство кај дел од членовите на управата на германскиот шампион.

dobivaj vesti na viber

Неуспешниот трансфер на Жоао Палиња во последен момент ја зголеми тензијата меѓу двете страни. Раководството на Баерн беше незадоволно и од коментарите на Тухел по победата од 2:1 над Борусија Менхенгладбах дека составот на тимот е мал и ограничен.

Во текот на летото, Тухел не криеше дека сака да ангажира дефанзивен играч за врска и покрај верувањето на извршниот директор на Баерн, Јан-Кристијан Дрисен и техничкиот директор Марко Непе дека тимот има само мала потреба од таков тип на играчи. Поради тоа, сега кога е затворен преодниот рок, се создава дополнителна нервоза што Тухел продолжува да притиска за дефанзивен играч за врска.

Од таборот на Баерн се надеваат дека Тухел сега ќе се фокусира на составот што го има наместо да коментира за неуспешните трансфери.

 

Можете да прочитате

Работнички-Шкендија осминафинално дерби во Купот на Македонија

Нова истрага против Јувентус – поведена е аферата „Агентополи“

Милвоки сака да го донесе Лилард