Утрински Весник
Свет

Сунак се извини затоа што предвреме заминал од прославата на 80-годишнината од Денот Д

20240607105823 Big 730x400 14.webp.webp

Британскиот премиер Риши Сунак денеска се извини што предвреме ја напушти церемонијата по повод 80-годишнината од истоварувањето на сојузниците во Нормандија за да учествува во телевизиско интервју.

Сунак изјави дека вчера, по завршувањето на „британската манифестација“ во Нормандија, се вратил во Велика Британија.

– Кога ќе размислам за тоа, грешка беше што не останав подолго во Франција – и се извинувам, рече Сунак.

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија