Утрински Весник
Свет

Столтенберг нападот на Фицо го смета за атак на демократиите и отворените општества

Stoltenberg 5.jpg

За генералниот секретар на НАТО – Јенс Столтенберг подмолниот напад врз словачкиот премиер Роберт Фицо е напад врз демократиите и отворените општества. Ова Столтенберг го истакнал во разговор со словачкиот вицепремиер Роберт Калинак, а на платформата „Х“ напиша дека изразил солидарност со премиерот Фицо и народот на Словачка. – Мораме да застанеме заедно и да ги браниме нашите вредности – напиша Столтенберг. Словачкиот претседател Петер Пелегрини рече дека Фицо и понатаму е во сериозна, но стабилна состојба и дека може малку да зборува. – Може да зборува, но само неколку реченици и прилично е уморен со оглед на тоа дека е на лекови – изјави Пелегрини кој го посети Фицо во болница.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел