Утрински Весник
Македонија

Стоилковски: Владејачките партии си изгласаа амнестија поради страв од изборите

За злосторничко здружување наместо 10 во затвор 3 години, Собранието ги изгласа измените во Кривичниот законик

Плашејќи се од изборите и она што следи по изборите, СДС и ДУИ надвор од процедура изгласаа амнестија за себе и за бројните неказнети криминални скандали. Ова го истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на прес-конференција, запрашан за тоа како ја коментира изјавата на американскиот Стејт департмент дека корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Македонија.

dobivaj vesti na viber

„Ова е само уште еден доказ за тоа што со денови го тврдиме, дека СДС и ДУИ или ДУИ и СДС вон процедура, надвор од логика, изгласаа амнестија за себе и за бројните неказнети криминали и коруптивни скандали, плашејќи се од изборите и она што ќе следи по изборите. Но, едно ќе ветиме, а тоа е дека одговорност ќе има за сите“, рече Стоилковски.

Можете да прочитате

Петровска и словенечкиот министер за одбрана Шарец го потпишаа новиот Договор за одбранбена соработка

Шаќири: Со размена на искуства, државата и регионот забрзано се интегрираат во глобалниот образовен простор

На клупа во парк во Гостивар пронајдено малолетно дете, предадено е на баба му