Утрински Весник
Спорт

Стојоски собори државен рекорд стар 44 години

20240506150227 Big 730x400 24.webp.webp

Македонскиот атлетичар, Јован Стојоски собори уште еден државен рекорд, овојпат ја помести границата на 400 метри со пречки.

Стојоски го освои првото место на меѓународниот митинг во Марибор на трката на 400 метри со пречеки со време од 53,65 секунди.

Претходниот рекорд беше време од 55,11 секунди истрчан во далечната 1980 година.

Можете да прочитате

Луда прослава на првиот европски трофеј на Олимпијакос

Олимпијакос ја освои Лигата на конференции, прв европски трофеј за грчкиот тим

Македонија СП ќе го почне во Вараждин против Унгарија, Гвинеја и Холандија