Утрински Весник
Спорт

Стивен Џерард ќе му ја спасува кариерата на Лингард

Стивен Џерард ќе му ја спасува кариерата на Лингард

Англискиот фудбалер Џеси Лингард, по разочарувачката сезона во Нотингем Форест, летово тренираше во со Вест Хем, сега е во Ал-Етифак каде настојува да потпише договор.

dobivaj vesti na viber

Овој судиски клуб од клупата го води легендарниот Стивен Џерард.

Договорот е Лингард да тренира со тимот еден месец, по што клубот, а пред се Џерард ќе одлучат дали ќе му понудат соработка на поранешниот напаѓач на Манчестер јунајтед.

Кариерата на Лингард веќе долго време е во пад, а тоа го потврди и неговиот престој во Форест, каде на 22 натпревари не постигна ниту еден гол, поради што „шумарите“ се разделија со него.

Сега, по еден месец тренинзи во Вест Хем, тој бара начин да се врати на големата сцена, но по заобиколен пат, преку Саудиска Арабија.

Foto/ EPA

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања