Утрински Весник
Спорт

Србија нема право на кикс, Бразил ја чека Швајцарија, Роналдо го напаѓа Уругвај

Србија нема право на кикс, Бразил ја чека Швајцарија, Роналдо го напаѓа Уругвај

Со натпреварите во групите Г и Х, денес ќе биде завршено второто коло на 22. Светско првенство во фудбал.

dobivaj vesti na viber

Денот, од 11 часот ќе го отворат Србија и Камерун. Овие две репрезентации беа поразени во првото коло од Бразил, односно Швајцарија.

Три часа подоцна ќе започне натпреварот во Х-групата, Јужна Кореја-Гана. Корејците освоија бод против Уругвај, додека Гана не заслужи, но сепак запиша пораз од Португалија.

Бразил, без Нејмар и Данило, од 17 часот ќе игра против Швајцарија. Победникот ќе си обезбеди место во осминафиналето.

Денот ќе го затворат Португалија и Уругвај од 20 часот. Ова ќе биде реприза на осминафиналето од претходниот Мундијал. Пред четири години во Русија победија Уругвајците.

Можете да прочитате

Рома и Галатасарај договориле две важни зделки

Почина поранешната италијанска скијачка Елена Фанкини

Ирвинг дебитираше за Далас, Лилард со трипл-дабл им пресуди на Вориорс