Утрински Весник
Магазин

Совети против мрсна и сува коса

Kosata Od Sonceto 1.jpeg

Човековиот скалп обично произведува одредена количина маснотии за да остане влажен и да ја заштити косата. Меѓутоа, прекумерно многу или премалку маснотии може да доведат до недостаток на волумен, но и до иритации. Затоа, велат стручњаците, ако причината за прекумерно мрсната коса се открие навреме, сѐ тоа може да се стави под контрола. Следат неколку можни причинители.

Пречесто миење на косата

Тоа е една од најчестите причини за мрсна коса. На скалпот, имено, има тн. добри бактерии одговорни за здраво ниво на пХ-вредноста на кожата, а премногу честото миење може да предизвика нарушување на таа пХ-рамнотежа. Советот гласи: Постепено намалување на бројот на миења на косата и – користење производи за нега коишто не го сушат скалпот.

Фризури со косата во опавче

Иако многу луѓе користат опавче за да ја сокријат мрсната коса, всушност, оваа фризура предизвикува таложење маснотии под коренот на косата. Тоа е затоа што овие фризури бараат многу производи за стилизирање. А, како и со многу други, не треба да се претерува ниту со тие средства.

Миење со само топла вода

За отворање на порите, но и поделотворно отстранување на нечистотијата, се препорачува миење со топла вода, секако. Сепак, топлото може да биде и штетно за косата бидејќи го измива слојот масти, а тоа го суши скалпот и поттикнува појава на првут. Во овој случај, најдобро би било да се користи топла вода при нанесување шампон и регенератор, а на крајот плакнењето да биде со ладна вода – за да ги затвори порите.

Погрешен производ

При миењето коса, важно е да се користат средства коишто ѝ одговараат на самата коса и скалпот. Премногу силните производи може да ја направат косата рамна и мрсна. Во случај на вообичаено „нормална“ коса, попрво треба да се избегнуваат производи наменети за сува и оштетена коса.

Често допирање 

Кога си ја допирате косата, бактериите се разнесуваат и така се поттикнува побрзо мастење. И пречестото чешлање и четкање, исто така, може да предизвика брзо мастење на косата. Затоа, стручњаците препорачуваат чешлање само двапати на ден. 

Можете да прочитате

Данокот на шеќер за безалкохолни пијалаци ја намали потрошувачката на шеќер во Велика Британија

Нова терапија против зависности и депресија

Повеќе вода – помалку здравствени проблеми со горештините