Утрински Весник
Македонија

Собранието и вечерва расправа за разрешувањето на Меџити

Собранието вечерва во рамки на 143. седница се уште расправа за разрешувањето на министерот за здравство Фатмир Меџити. Техничкиот премиер Талат Џафери предложи разрешување на министрите за здравство и за информатичко општество Азир Алиу, откако тие го поддржаа лидерот на АА, кој рече дека ја поддржува албанската опозиција и дека со нив ќе оди на избори.

Бојан Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека секогаш кога ДУИ се соочени со пораз и кога знаат дека има опасност да заминат во опозиција, како што кажа, „си ги вадат нивните платени експоненти по другите политички партии“.

Можете да прочитате

Бојмацалиев: Никој ниту сега ниту порано саботираше некого, 140.000 обрасци за патни исправи се на пат кон Македонија

Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го послушале министерот Тошковски и не поминале на граница со старите патни исправи

Битиќи – Смит: Обединетото Кралство и С. Македонија имаат одлични економски односи и голем потенцијал за развој