Утрински Весник
Свет

Сојузникот на Трамп, Руди Џулијани во финансиски проблеми: мора да продаде луксузен стан

Сојузникот на Трамп, Руди Џулијани во финансиски проблеми: мора да продаде луксузен стан

Станот на Руди Џулијани на Менхетен се продава за 6,5 милиони долари, но, според локален агент за луксузни недвижности, неговото име не го рекламира како порано, пишува „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

„Тогаш, како „радоначалник на Америка, тој ја избра оваа зграда – сите убави работи му беа припишувани затоа што живееше во оваа зграда“, изјави Доли Ленц за „Њујорк Тајмс“.

Сега, Ленц се сомнева дека ќе биде сосема поинаку.

Од 1983 до 1989 година, Џулијани беше американски обвинител за јужниот округ на Менхетен, познат по неговата војна против организираниот криминал. Од 1994 до 2001 година, тој беше градоначалник на Њујорк, водејќи го градот низ ужасите на 11 септември. Во 2007 година, тој накратко се кандидираше во трката за републиканска претседателска номинација.

Но, во 2015 и 2016 година, кога Доналд Трамп влезе во редовите на републиканците, Џулијани стана негов поддржувач, помошник и адвокат. Откако Трамп стана претседател, работата на Џулијани во Украина, барајќи дамки кај политичките ривали, го поттикна првиот од двата обиди за импичмент. По изборите во 2020 година, работата на Џулијани да го поништи поразот на Трамп придонесе за неговите сопствени правни проблеми.

Тој чин сега е предмет на кривична пријава во Грузија за рекет и заговор. Минатата недела, кога Џулијани беше фотографиран во полициски притвор за време на неговото апсење, многумина ја забележаа иронијата, пренеусвтаа регионлните медиуми.

Во Менхетен, пентхаусот на Џулијани на „East 66th Street“ излезе на пазарот во јули. Истиот месец, на судското рочиште во кое учествуваше „Смартматик“, компанијата за гласачки машини што ги тужеше Џулијани и „Фокс њуз“ за клевета, адвокатот на Џулијани рече дека поранешниот градоначалник бил блиску до банкрот.

„Има многу сметки што не ги плаќа“, додаде адвокатот. Од телефонска сметка од 57.000 долари до значително повисока. Мислам дека ова е многу понижувачко за Џулијани“.

Адвокатот Адам Кац немаше коментар за извештајот на „NYT“ за продажбата на станот.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина