Утрински Весник
Свет

Со кражба на идентитет испрале десет милиони евра од кокаин

677z381 Evropol Zgrada.jpg

Полицијата во Шпанија и Португалија уапси 20 членови на меѓународна криминална мрежа под сомнение дека испале десет милиони евра заработени од трговија со кокаин.

Според Европол, осомничените користеле украдени идентитети на колумбиски, португалски, шпански и венецуелски државјани. Тие, исто така, создале мрежа на компании преку кои ги пренесуваа своите незаконски стекнати добивки во легални финансиски текови.

Од пријавените се запленети 156.000 евра во готовина, златни прачки во вредност од 35.000 евра, повеќе од 50 возила, накит и 30 луксузни часовници со вкупна вредност од 500.000 евра, електронски уреди, мобилни телефони и оружје.

Како резултат на операцијата, блокирани се повеќе од 100 банкарски сметки и 10 имоти во вредност од над три милиони евра.

Европол наведува дека истрагата е иницирана со заплена на кокаин во 2018 година. Тогаш полицијата пронашла 1.400 килограми кокаин скриен во пратка од Бразил во објектите на компанијата лоцирани во Сант Бои де Лобрегат (Барселона). Последователна операција доведе до апсење на неколку членови на нарко мрежата во 2019 и 2020 година. Откриено е дека запленетата пратка била дел од меѓународна операција на шверцери на кокаин чија цел била да ја дистрибуираат дрогата не само во Шпанија, туку и низ ЕУ.

Инспекторите утврдиле дека пратките со пари биле испратени од голема група луѓе и компании со седиште главно во Алмерија, Андалузија, Каталонија и Мадрид. Властите, исто така, открија дека криминалците користеле неколку софистицирани методи за перење пари, дозволувајќи им да останат неоткриени со години. Најзастапена од нив била употребата на „мула“ за пари. Бандата поделила големи количини на готовина во повеќе мали трансакции. Вака поставените износи биле доволно мали за да останат под радарот на безбедносните служби, а со тоа се избегнало откривање од страна на полицијата.

Криминалците потоа ги префрлиле тие пари во мрежата на компании што ги контролирале, симулирајќи различни зделки за да го оправдаат трансферот на средства. Во исто време, имале луѓе задолжени за регистрација на сопственост на имот во Јужна Америка. Тие користеле автомобили со скриени прегради за пренос на готовина, обично на релација Барселона-Мадрид-Лисабон.

Криминалната организација, како што се дознава, била активна повеќе од осум години.

„По детална тригодишна истрага, шпанските и португалските власти ја координираа оваа заедничка операција во Андалузија, Авеиро, Каталонија, Лисабон и Мадрид, што доведе до растурање на бандата и апсење на нејзините водачи“, соопшти Европол.

Се посочува дека истрагата продолжува и дека не е исклучено да има нови апсења.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета