Утрински Весник
Свет

Силни експлозии во згради во Шведска, има повредени

Силни експлозии во згради во Шведска, има повредени

Најмалку три лица се повредени при две силни експлозии во две станбени згради во Шведска.

dobivaj vesti na viber

Првата експлозија се случи доцна синоќа во Хаселби, предградие на Стокхолм, а втората денеска во Линкопинг, на околу 175 километри југозападно од Хаселби. Во експлозиите се оштетени фасадите и прозорците на зградите, пренесе АП.

Шведското радио објави дека експлозијата во Линкопинг е поврзана со конфликти на две банди за дрога и оружје.

Полицијата соопшти дека сè уште никој не е уапсен во врска со експлозиите.

Од почетокот на годинава во Шведска се регистрирани вкупно 261 пукање од банди, при што загинале 36 лица, а 73 се повредени.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина