Утрински Весник
Свет

Силен земјотрес во Индонезија

Силен земјотрес во Индонезија

Силен земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди областа Минахаса на индонезискиот остров Сулавеси, соопшти германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ).

dobivaj vesti na viber

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, пренесе Ројтерс.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од шест степени.

Засега нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета.

Можете да прочитате

Москва: Реципрочните мерки се подготвени, ако Западот го искористи приходот од замрзнатите руски средства за помош на Украина

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП