Утрински Весник
Свет

Силен земјотрес го погоди Тајван

Fa468a0e F4d4 455a 8cde D2a0ae9fb97d 1.jpg

Тајван беше погоден од земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтер во 9:45 часот.

ЕМСЦ наведува дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри и 38 километри оддалечен од Хуалиен, кој има 350.000 жители.

Засега нема информации за значителна материјална штета или жртви.

Можете да прочитате

Хутите во Јемен ослободија повеќе од 100 воени заробеници

Воениот кабинет на Израел вечерва ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја