Утрински Весник
Свет

Си Џинпинг: Иднината на човештвото зависи од односот меѓу Кина и САД

Si Dziping.jpg

Кинескиот претседател Си Џинпинг рече дека иднината на човештвото зависи од односот меѓу Кина и Соединетите Американски Држави.

-Благосостојбата на луѓето на двете земји, како и иднината и судбината на човештвото, зависат од тоа дали Кина и Соединетите Американски Држави соработуваат или се спротивставуваат една на друга, рече Си, пренесе кинеската централна телевизија.

Кинескиот лидер истакна дека се додека двете страни се сметаат за партнери и меѓусебно ги почитуваат интересите и мирно коегзистираат и соработуваат за заемно корисни резултати, билатералните односи ќе се подобруваат.

Тој изрази и надеж за зголемување на интензитетот на размената меѓу претставниците на сите нивоа на општеството во двете земји.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток