Утрински Весник
Спорт

Швајцарија во четвртфинале – 24info.mk

Swiss Mew.jpg

Актуелниот европски шампион си оди дома!

Избраниците на Мурат Јакин ја презедоа иницијативата и поседот од самиот старт, создавајќи опасни напади.

Доколку Емболо беше поконцентриран и не беше одвлечен од изненадувачки отворената шанса за која се сомневаше дека е офсајд, швајцарецот можеше да поведе во 24. минута.

Шансата во шеснаесетникот на Италија беше создадена во 37. минута, а Ремо Фројлер ја искористи и го матираше Донарума по додавањето на Рубен Варгас од левата страна.

Донарума уште еднаш беше на врвот на задачата во првата минута од судиското надополнување, откако Ридер се обиде да го изненади со директен слободен удар од позицијата од која се испраќаат најмногу нафрлувања.

Второто полувреме продолжи во ист стил.

За тоа се погрижи Рубен Варгас со убав гол во првиот напад од вториот дел.

Италијанците најблиску до намалување дојдоа во 74. минута, кога Скамака од еден метар ја погоди стативата.

Ова е едно од најслабите изданија на Италијанската репрезентација.

Можете да прочитате

Финалето на Купот на Америка започна со задоцнување од 1 час и 20 минути поради стампедо надвор од стадионот

Аргентина ја победи Колумбија и ја освои Копа Америка

Шпанија е европски првак