Утрински Весник
Спорт

Швјонтек гази во Мелбурн, само еден гем за нејзината ривалка

Швјонтек гази во Мелбурн, само еден гем за нејзината ривалка

Првата носителка Ига Швјонтек продолжи со одличните игри на Австралија опен. Таа дја декласира Кристина Букса дозволувајќи и само еден гем (6:0, 6:1). Букса во претходното коло рунда ја елиминираше Бјанка Андрееску, но не можеше да направи нова сензација.

dobivaj vesti na viber

Швјонтек беше безмилосна и на ривалката и дозволи само само шест поени во првиот сет.

Полската тенисерка продолжи во ист ритам до крајот на мечот.

Нејзина следна противничка ќе биде Елена Рибакина од Казахстан, која беше подобра од Американката Даниеле Колинс, славејќи со 2.1 во сетови.

Можете да прочитате

Клоп за трошењето на Челси: Не кажувам ништо без адвокат!

Меси одговори дали ќе игра на следниот Мундијал

Анчелоти: Повредата на Милитао е посериозна од проблемот на Бензема