Утрински Весник
Свет

Шпанија сака да и се приклучи на Јужна Африка во тужбата против Израел за геноцидот во Газа

20240606120933 Big 730x400 27.webp.webp

Шпанија ќе побара од Меѓународниот суд на правдата дозвола да се приклучи на тужбата на Јужна Африка, со која се обвинува Израел за геноцид во Газа.

-Одлуката ја носиме поради актуелната воена операција во Газа.

Сакаме да се врати мирот во Газа и на Блискиот Исток, а за тоа да се случи, сите мораме да го поддржиме судот, изјави денеска шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарес.

Шпанија на овој начин ќе биде првата европска земја што ќе се приклучи кон тужбата што Јужна Африка ја поднесе пред судот на крајот на минатата година.

Израел е обвинет за прекршување на Конвенцијата за геноцид со офанзивата што опустоши поголем дел од Газа.

Мексико, Колумбија, Никарагва, Либија и Палестинците веќе побараа да се приклучат на случајот.

Судот му нареди на Израел веднаш да ја прекине воената офанзива врз градот Рафа, во јужниот дел на Газа, но не и нападот врз целиот Појас Газа. Меѓутоа, Израел ниту на оваа одлука не се придржуваше.

Тел Авив негира дека извршил геноцид и тврди дека целта на воената агресија е уништување на Хамас. 

Можете да прочитате

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Путин: Русија е подготвена да разговара за евроазиската безбедност со членките на НАТО

Москва ја зафати невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа