Утрински Весник
Свет

Шолц: Ќе ја браниме секоја педа од територијата на НАТО од Русија ако е потребно

1706782550 Unnamed File.webp.webp

Неодамнешниот потег на НАТО за зајакнување на своето источно крило има за цел да ја одврати Русија, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, додавајќи дека тоа и дава до знаење на Москва дека Алијансата ќе биде подготвена да се брани, доколку е потребно, пренесе „Ројтерс“.

Говорејќи на Источногерманскиот економски форум, на кој присуствуваше и литванската премиерка Ингрида Симонтје, Шолц рече дека Германија одигра клучна улога во присуството на НАТО на руската балтичка граница.

„Заканата од Русија ќе продолжи, а ние и нашите сојузници минатата година одлучивме да распоредиме дополнителни единици во балтичките земји и таму трајно да стационираме цела бригада. Со ова и покажуваме на Русија дека сме подготвени да го одбраниме секој квадратен метар од територијата на земјите на НАТО против можен напад“, рече Шолц.

Можете да прочитате

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа

Кина изрази незадоволство откако ЕУ воведе царини за увоз на кинески електрични возила

Илјада дена по забраната, УНИЦЕФ ги повика талибанците да им дозволат на девојчињата да одат на училиште