Утрински Весник
Македонија

Шаќири во Франција: ќе се осврне на реализираните системски промени и спроведени проекти

Шаќири во Франција: ќе се осврне на реализираните системски промени и спроведени проекти

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, денеска, во Стразбур, Франција, ќе учествува на 26. сесија на конференцијата на министрите за образование на Советот на Европа, која се одржува на тема „Трансформативната моќ на образованието: универзални вредности и граѓанска обнова“.

dobivaj vesti na viber

Шаќири ќе има свое излагање на панел-дискусијата „Искористување на придобивките од дигиталната трансформација во образовниот процес“ и ќе се осврне на досега реализираните системски промени и спроведени проекти, како и на планираните активности на Владата на Република Северна Македонија и Министерството за образование и наука за забрзување на процесот на дигитализација на образованието.

На конференцијата ќе биде промовирана и стратегијата за образование 2030 на Советот на Европа, а ќе се дискутира и за искуствата и предизвиците на образованието во услови на кризи и вонредни состојби.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран