Утрински Весник
Свет

Сергеј Лавров: Ако Западот сака решение на украинската криза на бојното поле, Русија е подготвена

D0bbd0b0d0b2d180d0bed0b2 D0bfd180d0b5d182d181d182d0b0d0b2d0b8 D0bdd0bed0b2 D183d181d0bbd0bed0b2 D0b7d0b0 D0b7d0b0d0b2d180d188d183d0b2 63ca6e5beab04.jpeg

Доколку западните земји сакаат да ја решат украинската криза на бојното поле, тогаш Москва е подготвена за тоа, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

„Тоа е нивно право, ако сакаат да бидат на бојното поле, ќе бидат на бојното поле“, рече Лавров за време на консултациите во Советот на Федерацијата за неговото повторно именување за министер за надворешни работи, пренесува „РИА новости“.

Зборувајќи за конференцијата за Украина во Швајцарија, која е закажана за јуни и на која Русија не беше поканета, Лавров ја спореди ситуацијата со „укор за ученик“.

Можете да прочитате

Лавров: САД и НАТО сакаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа