Утрински Весник
Свет

Седум лица во Италија силувале 13-годишно девојче, нејзиното момче го принудиле да гледа

Во Вила Белини во Катанија, минатиот вторник седум мажи силувале 13-годишно девојче, јавува АНСА. Силувањето се случило во јавен тоалет, а како што наведува агенцијата, напаѓачите го принудиле 17-годишното момче на 13-годишното девојќе да гледа се.

Според АНСА, 13-годишната девојка идентификувала двајца од седумте напаѓачи, додека нејзиното момче ги идентификувало другите пет. Сите се Египќани.

Еден од обвинетите признал дека учествувал во силувањето.

Италијанскиот премиерка Џорџа Мелони во саботата изрази солидарност со девојчето и најави дека државата ќе обезбеди правда.

Можете да прочитате

Шпанската полиција разби мрежа која илегално извезувала одбранбени материјал во Саудиска Арабија

Галант против ослободување од воена служба на ултраортодоксните Евреи: Тоа е најважно прашање на националната безбедност

Стано: Со заканите со нуклеарно оружје Путин се обидува да ја префрли одговорноста за војната