Утрински Весник
Македонија

Се обновуваат спортските игралишта во Аеродром, населба Лисиче доби модерен спортски терен

Се обновуваат спортските игралишта во Аеродром, населба Лисиче доби модерен спортски терен

Општина Аеродром реализираше инвестиција за обнова на спортското игралиште во населбата Лисиче. Станува збор за проект кој опфаќа поставување на нова тартан подлога, трибини, огради, голови и кошеви, како и хортикултурно уредување на околниот простор.

dobivaj vesti na viber

„Со изградба на модерни објекти го развиваме натпреварувачкиот дух кај младите и ги поттикнуваме повеќе време тие да поминуваат во своето маало, практикувајќи здрав начин на живот. Општина Аеродром и понатаму продолжува да инвестира во спортски објекти на кои младите ќе ги учат и усовршуваат своите спортски вештини. Станува збор за инвестиција за која средствата се целосно обезбедени од буџетот на Општината“, истакна градоначалникот Муцунски.

Реконструкцијата на ова спортско игралиште е дел од есенската градежна офанзива која се реализира во Аеродром и која опфаќа инвестиции во нови улици, сообраќајници, спортски игралишта и детски катчиња. Во следниот период овој дел од Аеродром, ќе добие уште едно мултифункционално игралиште на улицата „Тодор Чангов“ и нов спортски комплекс на местото на поранешниот „Пирин“.

Ставајќи ги во фокус младите и спортот и во следната година Општина Аеродром ќе продолжи да инвестира во реконструкција на постоечки и изградба на нови спортски објекти.

Можете да прочитате

Ковачевски: Очекувам намалување на цените на основните производи за 10 отсто

Средба на ОБСЕ Тројката Османи -​ Рау – Билстром, во пресрет на Министерскиот состанок во Лоѓ

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“