Утрински Весник
Бизнис

Се намалува цената на „мазутот“

Се намалува цената на „мазутот“

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се намалува 1,052 денар/кг и сега ќе изнесува 37,078 денари/кг.

dobivaj vesti na viber

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“, како и на „евродизелот (Д-Е V)“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат.

Од 23.3.2023 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин „евросупер БС-95“ – 81,00 (денар/литар)

моторен бензин „евросупер БС-98“ – 83,00 (денари/литар)

дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 74,00 (денари/литар)

масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 73,50 (денари/литар)

„мазут М-1 НС“ – 37,078 (денари/килограм)

Можете да прочитате

Бектеши: Објавени јавни повици за субвенции за микро, мали и средни компании за занаетчии и за дигитализација за женско претприемништво

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита