Утрински Весник
Политички Партии

СДСМ: Следува историско покачување на пензиите од 8,4% за сите 330.000 пензионери

Во тек е етапната исплата на октомвриските пензии

СДСМ се грижи за пензионерите, обезбедува континуиран раст на пензиите, истакнуваат од партијата на власт.

dobivaj vesti na viber

Со мартовската пензија, како што појаснуваат, следува историско зголемување на пензиите за 8,4 отсто за сите 330.000 пензионери.

„Просечната пензија од 17.666 ќе се зголеми на 19.150 денари. Преку одговорните и ефикасни политики, владата предводена од СДСМ за само една година од март 2022 до март 2023 ги зголеми пензиите за 18 отсто, што никогаш досега се нема случено. Благодарение на новата методологија за усогласување, со која пензиите два пати годишно се усогласуваат со растот на трошоците на живот и растот на просечната плата, се обезбедува континуиран раст на пензиските примања“, додаваат од СДСМ.

Владата и институциите предводени од СДСМ, се додава во пишаната информација, продолжуваат со грижа за највозрасните граѓани, кои треба достоинствено да живеат во своите пензионерски денови.

Можете да прочитате

РЕС одбележува една година постоење – Компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија во енергетската криза

Ковачевски: Не трошиме за милионски жални врби, галии, стиропор туку го унапредуваме здравството

Демократски сојуз: Стејт Департментот алармира за корупција на владата, а СДСМ го саботира предлог-законот за борба против висока корупција