Утрински Весник
Спорт

Саудиски бизнисмен плати 2.45 милиони евра за „ВИП“ билет за дуелот Меси-Роналдо

Саудиски бизнисмен плати 2.45 милиони евра за „ВИП“ билет за дуелот Меси-Роналдо

Саудискиот магнат со недвижнини, Мушреф Ал-Гамди плати 10 милиони ријали (околу 2.45 милиони евра) за да го добие „специјалниот“ билет за утрешниот пријателски меч помеѓу Пари Сен-Жермен и Ол-стар тимот на Саудиска Арабија (со Кристијано Роналдо) во тимот.

dobivaj vesti na viber

Како дел од промоцијата на мечот за кој постои огромен интерес во кралството, Тури Ал-Шеик, советникот на кралскиот двор и шеф на владиното тело задолжено за забавната индустрија, организираше аукција за специјален билет со кој покрај присуство на мечот, победникот ќе добие шанса за посета на соблекувалните на двата тима и секако фотографии со учесниците. Парите од аукцијата ќе се онираат во националната добротворна кампања на Саудиска Арабија под име Ехсан.

Покрај ова, ПСЖ ќе заработат 10 милиони евра а пријателскиот меч. Ова ќе биде првпат Лионел Меси и Кристијано Роналдо да играат еден против друг од декември 2020, кога Роналдо со Јувентус стигна до 3:0 победа над Барселона во меч од Лигата на шампиони.

Мечот се игра на стадионот „Крал Фахд“ во Ријад утре со почеток во 18 часот.

Можете да прочитате

Клоп за трошењето на Челси: Не кажувам ништо без адвокат!

Меси одговори дали ќе игра на следниот Мундијал

Анчелоти: Повредата на Милитао е посериозна од проблемот на Бензема