Утрински Весник
Магазин

Сапунот од кокос – благотворен против комарци

D0bfd0b5d182 D0bdd0b0d187d0b8d0bdd0b8 D0b4d0b0 D0b3d0b8 D0b8d0b7d0b1d0b5d0b3d0bdd0b5d182d0b5 D0bad0bed0bcd0b0d180d186d0b8d182d0b5 63dc32a7cf2ef.jpeg

Има многу производи коишто ги одбиваат комарците, а според новите истражувања, тука спаѓа и сапунот. Некои сапуни имаат делотворен ефект против комарци, но други сапуни го чинат спротивното. Во таа смисла, се препорачува сапун со состојки од кокос.

Комарците се потпираат на своите мирисни сетила, па нивното однесување зависи од нив. А пак, испитување објавено во списанието „Ајсајенс“ (iScience) покажува дека сапуните го менуваат мирисот на луѓето. Според Министерството за земјоделство на САД вели дека масните киселини во кокосовото масло имаат „силна одбивност и долготрајна делотворност“ против инсектите воопшто – комарци, крлежи, бубачки и муви.

Имено, според научните испитувања, тие масни киселини од кокос се 90 отсто благотворни во спречувањето каснувања од комарци.

Можете да прочитате

Роналдо секогаш има црн лак на нозете – еве што се крие зад тоа

5 хороскопски знаци кои наскоро би можеле да ја сретнат љубовта на својот живот

Се огласи Кејт Мидлтон: објави нова фотографија и му испрати прекрасни зборови на сопругот