Утрински Весник
Спорт

Салцбург постави рекорд во Лигата на шампионите

Салцбург постави рекорд во Лигата на шампионите

Фудбалерите на Салцбург го направија најголемото изненадување во првото коло од Лигата на шампионите совладувајќи ја Бенфика на гости (0:2) и поставија нов рекорд во елитното натпреварувањ.

dobivaj vesti na viber

Австрискиот претставник на теренот влезе со стартна постава чија просечна возраст беше само 21,5 години.

Тоа се најмладите стартни 11 кои славеа во елитното натпреварување, а тоа што го направија на „Ла Луз“, го прави нивниот успех уште поголем.

Само двајца во првиот тим беа постари од 22 години, голманот Александар Шлагер (27) и левиот бек, Алекса Терзиќ (24).

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања